Novi Pravilnik o evidenciji radnog vremena

Uvod 

Evidencija radnog vremena ključna je komponenta za poslodavce i zaposlenike, osiguravajući transparentnost i odgovornost na radnom mjestu. Najnoviji set propisa, definiran u novom Pravilniku o evidenciji radnog vremena, ima za cilj pojednostaviti i modernizirati proces vođenja ovih važnih evidencija. U nastavku donosimo sveobuhvatan pregled novih izmjena i dopuna u Pravilniku o evidenciji radnog vremena, pružajući korisne smjernice za poslodavce kako bi se uskladili s novim propisima i osigurali efikasnije vođenje radnih evidencija.

Nakon sedam godina primjene prethodnog pravilnika (iz 2017. godine), donesen je novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima zaposlenim kod poslodavca (Nar. nov., br. 55/24., dalje: novi Pravilnik), koji će stupiti na snagu 1. listopada 2024. godine. Dakako, njime se (čl. 1. novog Pravilnika) propisuje sadržaj i način vođenja evidencije o radnicima zaposlenim kod poslodavca, ako drugim propisom nije drukčije uređeno. Stupanjem na snagu novog Pravilnika prestat će vrijediti stari, odnosno trenutno još uvijek važeći Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima (Nar. nov., br. 73/17.).

Ključne promjene i novosti

Pozadina i svrha 

Pravilnik o evidenciji radnog vremena prošao je kroz nekoliko revizija u posljednjem desetljeću, reflektirajući dinamičnu prirodu upravljanja radom i potrebu za ažuriranim praksama vođenja evidencija. Primarni cilj ovih izmjena je povećanje učinkovitosti i transparentnosti praćenja radnog vremena. Također, nove promjene su u skladu s tehnološkim napretkom i digitalizacijom poslovnih procesa, omogućujući poslodavcima jednostavniji i učinkovitiji način vođenja evidencija radnog vremena.

Istaknuti dijelovi novog pravilnika

Novi Pravilnik donosi nekoliko značajnih promjena:

Prošireni broj članaka

Novi Pravilnik uključuje devet dodatnih članaka u usporedbi s prethodnom verzijom, što ukupno čini 25 članaka. Navedeno proširenje detaljnije pokriva različite aspekte upravljanja evidencijama radnog vremena. Nove odredbe uključuju specifične upute za evidenciju radnog vremena za rad od kuće i fleksibilne radne aranžmane, što odražava sve veću popularnost takvih modela rada.

Detaljni zahtjevi za vođenje evidencija

Poslodavci su dužni voditi detaljne evidencije za svakog zaposlenika, uključujući:

  • Puno ime i prezime te datum u mjesecu
  • Vrijeme početka i završetka rada
  • Pauze i zastoje koji nisu uzrokovani od strane zaposlenika
  • Ukupne dnevne radne sate
  • Specifične vrste radnih sati kao što su noćni rad, prekovremeni rad i terenski rad

    Novi Pravilnik također precizira način vođenja evidencija za radnike koji rade od kuće, omogućujući praćenje radnog vremena i za takve oblike rada. Na primjer, radnici koji obavljaju rad na daljinu moraju bilježiti vrijeme početka i završetka rada, kao i vrijeme pauze, kako bi se osigurala točnost evidencije.

    Uključivanje novih vrsta odsutnosti

    Pravilnik sada zahtijeva evidentiranje različitih novih vrsta odsutnosti uvedenih recentnim institutima unesenim u ZR (Zakon o radu), kao što su neplaćeni dopust za osobnu njegu, očinski dopust i dopust iz drugih specifičnih razloga poput sudjelovanja u političkim kampanjama ili vojnoj službi.

    Ova promjena omogućuje poslodavcima i zaposlenicima bolji pregled i upravljanje različitim vrstama odsutnosti, osiguravajući da se sve odsutnosti adekvatno evidentiraju i prate. Osim toga, poslodavci su dužni voditi evidenciju o bolovanjima i drugim oblicima privremene nesposobnosti za rad.

    Digitalizacija i automatizacija

    Naglašavajući modernizaciju, Pravilnik potiče korištenje digitalnih alata za vođenje evidencija, omogućujući vođenje evidencija u pisanom ili elektronskom obliku. Navedena promjena ima za cilj smanjenje administrativnih opterećenja i povećanje točnosti.

    Digitalizacija omogućuje brže i točnije vođenje evidencija, smanjujući mogućnost pogrešaka i olakšavajući pristup informacijama u stvarnom vremenu. Poslodavci su potaknuti na korištenje softverskih rješenja koja omogućuju automatsko praćenje i analizu radnog vremena, što dodatno unapređuje efikasnost upravljanja radnim procesima.

    Specifične odredbe

    Rješavanje sporova 

    U slučajevima sporova vezanih uz radne sate, teret dokaza je na poslodavcu ako se pravilno ne vode evidencije. Navedena odredba osigurava zaštitu prava zaposlenika i potiče poslodavce na pažljivo vođenje evidencija.

    Ova mjera dodatno osnažuje prava zaposlenika, osiguravajući da poslodavci budu odgovorni za točnost vođenja evidencija radnog vremena. U slučaju spora, poslodavac mora pružiti točne i ažurirane evidencije kako bi dokazao da su radni sati pravilno evidentirani.

    Primjena Pravilnika 

    Novi Pravilnik primjenjuje se na sve zaposlenike, uključujući one na posebnim radnim aranžmanima kao što su rad na daljinu ili rad na udaljenim lokacijama. Poslodavci moraju osigurati da evidencije odražavaju stvarne uvjete rada i sve odstupanja od redovnih rasporeda.

    Prethodno navedeno je posebno relevantno u kontekstu sve većeg broja radnika koji rade izvan tradicionalnog uredskog okruženja, omogućujući poslodavcima da precizno prate radno vrijeme i aktivnosti zaposlenika, bez obzira na njihovu lokaciju.

    Sukladnost i kazne 

    Poslodavci koji ne udovolje novim zahtjevima za vođenje evidencija suočavaju se sa značajnim kaznama. Pravne osobe mogu biti kažnjene novčanim iznosima između 8.090 i 13.270 eura, dok se individualni poslodavci i odgovorne osobe unutar pravnih osoba suočavaju s kaznama u rasponu od 920 do 1.320 eura.

    Utjecaj na poslodavce 

    Predmetne izmjene zahtijevaju od poslodavaca prilagodbu njihovih trenutnih praksi vođenja evidencija kako bi zadovoljili nove standarde. Ključne radnje uključuju:

    • Obuku HR osoblja o novim zahtjevima
    • Implementaciju ili nadogradnju digitalnih sustava za vođenje evidencija
    • Redovite revizije evidencija kako bi se osigurala sukladnost

    Zaključak 

    Novi Pravilnik o evidenciji radnog vremena predstavlja značajan korak prema transparentnijem i učinkovitijem upravljanju radom. Pridržavanjem ovih ažuriranih propisa, poslodavci mogu osigurati pravnu sukladnost, zaštitu prava zaposlenika i stvoriti organiziranije i odgovornije radno okruženje.

    Za sve dodatne informacije i smjernice o implementaciji ovih promjena, obratite se našem stručnom timu putem kontakt informacija dostupnih na našoj web stranici.


    Prijavite se za besplatan CONFIDA Newsletter

    This field is for validation purposes and should be left unchanged.

    Pročitajte više: