Put prema Zapadu – Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SAD-om, ulazak u Schengen i uvođenje eura

Republika Hrvatska u 2022. godini suočila se s brojnim iskoracima i promjenama u financijskom i gospodarskom smislu. Naime, osim važne prilagodbe cjelokupnog financijskog sustava na zamjenu valute kune u euro došlo je i do pozitivnog pomaka za ulazak u Schengen te potpisivanja Sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

U nastavku, CONFIDA Croatia donosi pregled informacija o spomenutim događanjima koji predstavljaju velik korak Hrvatske prema Zapadu.

Sporazum Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja

U srijedu 7. prosinca 2022. godine došlo je do potpisivanja sveobuhvatnog Sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Sjedinjenih Američkih Država i Republike Hrvatske. Složenim i detaljnim sporazumom završen je dugogodišnji proces postizanja konačnog dogovora. Sporazum podliježe postupku savjetovanja i suglasnosti za ratifikaciju u Senatu SAD-a te ratifikaciji u Hrvatskom Saboru.

Dugoročni i zajednički cilj zemalja je izbjegavanje dvostrukog oporezivanja. Sporazum će svakako pojednostaviti poslovanje hrvatskih tvrtki na američkom tržištu i obrnuto. Hrvatske tvrtke lakše će se uključiti u tržište SAD-a. Rastuće partnerstvo osnažit će gospodarsku suradnju te inovacije u privatnom sektoru.

U Sporazumu su postavljena osnovna pravila koja reguliraju porezna pitanja vezana uz trgovinu i ulaganja između SAD-a i Hrvatske koja rezimiramo niže:

  • zaštita američkih i hrvatskih poreznih obvezniku od dvostrukog oporezivanja kroz raspodjelu prava o oporezivanju,
  • sprječava se potencijalno pretjerano oporezivanje smanjenjem poreza po odbitku koje nameće zemlja izvora za oporezivi dohodak – važna informacija za pojedinačne porezne obveznike i tvrtke,
  • uspostavlja se dogovorena minimalna razina gospodarske aktivnosti unutar zemlje od strane rezidenta druge zemlje do koje se ne primjenjuje porez na dobit,
  • hrvatskim tvrtkama koje posluju u SAD-u i obrnuto omogućit će se jednostavnije poslovanje uz podupiranje radnih mjesta,
  • hrvatske tvrtke lakše će se uključiti u tržište SAD-a što pridonosi zajedničkoj gospodarskoj suradnji i osnaživanju privatnog sektora,
  • omogućit će se razmjena značajnih informacija između poreznih vlasti i čvrstih mehanizama za rješavanje sporova vezanih uz primjenu Sporazuma,
  • uređivanje odredbe o usklađivanju pravila američkog i hrvatskog mirovinskog i porezno sustava – važna informacija za umirovljenike.

Ulazak Hrvatske u Schengen

U četvrtak 8. prosinca 2022. godine u Bruxellesu došlo je do jednoglasne odluke kako Hrvatska postaje 27. članica šengenskog prostora. Odluka o punoj primjeni šengenske pravne stečevine u Hrvatskoj donosi pridruživanje najvećem prostoru na svijetu bez unutarnjih graničnih kontrola među državama.

S početkom 2023. godine ukidaju se granične kontrole na kopnenim i pomorskim hrvatskim granicama sa zemljama šengenskog prostora – radi se o granicama sa Slovenijom i Mađarskom. Od 26. ožujka 2023. godine isto će se dogoditi i u zračnim lukama.

Šengenski prostor broji gotovo 420 milijuna ljudi, a blizu dva milijuna svakodnevno putuje na posao preko interne granice. Izostanak graničnih kontrola donosi uštede, ali i olakšava trgovinu.

Uvođenje eura kao službene valute

Tema s kojom smo vas nekoliko puta upoznali je i uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Zakon o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj uređuje:

Prilagodba zakonodavnog okvira Republike Hrvatske bila je nužna te se time osigurava pravna sigurnost. Od 1. siječnja 2023. godine euro postaje službenom valutom Republike Hrvatske.

Prijavite se za besplatan CONFIDA Newsletter

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pročitajte više: